Webinar

ThermProtect - rewolucyjna technologia kolektorów słonecznych

Grzegorz Sasin, 22.04.2020

Energia słoneczna



Pytania i odpowiedzi

  • 1

    Czy kolektor słoneczny można napełnić czystym glikolem [chcąc uniknąć odparowywania w procesie stagancji]?

    Czysty glikol w stosunku do gotowej mieszanki (Tyfocor LS) ma blisko 10-cio krotnie więszą lepkość i blisko 2 krotnie mniejszą pojemność cieplną. W takiej postacji jest to oleista ciecz, która nie nadaje się do współpracy z istniejącymi pompami solarnymi oraz kolektorami, których przekroje rur meandrowych pod absorberem są za małe dla tego typu cieczy. Dodatkowo czysty glikol ma masymalną temperaturę pracy do 170*C, powyżej tej temperatury następure jego powolny rozkład termiczny.
    Kolektory firmy Viessmann przystosowane są i zalecany jest do nich gotowy roztwór wodny glikolu (Tyfocor LS).

  • 2

    Kiedy zostały wprowadzone kolektory z technologią ThermProtect?

    Kolektory z tą technologią (patent firmy Viessmann) pojawiły się w 2017 roku,

  • 3

    Czy są jakieś różnice w uzyskach energii przekazanych do c.w.u. przy zastosowaniu kolektora z tą technologią i kolektora bez niej?

    Kolektor z technologią ThermProtect przy pracy na c.w.u. ma tak same dobre paramtery pracy jak kolektor bez tej technologii, a więc uzyski są takie same. Jednakże jeśli weźmiemy pod uwagę fakt zaistnienia epizotu stagnacji w instalacji z tradycyjnymi kolektorami gdzie np. po kilkudziesięciu mnutowym zaniku zasilania kolektor będzie się gotował, a co za tym idzię będzie odstawiony na cały dzień to uzyski są większe dla instalacji z kolektorami z technologią ThermProtect.